Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Logopedia

Procedury działań logopedycznych

w Publicznym Przedszkolu w Zaklikowie

w roku szkolnym 2023/2024

 

 

W Publicznym Przedszkolu w Zaklikowie przyjęliśmy określony standard postępowania logopedycznego. Obejmuje on każdego wychowanka przedszkola i trwa przez cały rok szkolny.

 

  • Zgoda na objęcie dziecka przesiewowym badaniem logopedycznym

We wrześniu, wraz z deklaracją przedszkolną, rodzicom zostaje przekazane Oświadczenie, w którym rodzice lub prawni opiekunowie wyrażają zgodę lub nie wyrażają zgody na udział dziecka w przesiewowych badaniach logopedycznych prowadzonych w naszej placówce. Po otrzymaniu od rodziców podpisanej zgody na badania podejmujemy kolejne działania. Jeżeli rodzice nie wyrażą zgody na objęcie dziecka przesiewowymi badaniami logopedycznymi, w stosunku do dziecka nie są podejmowane żadne kolejne kroki.

 

  • Przesiewowe badania logopedyczne

Przesiewowe badania logopedyczne są prowadzone przez cały wrzesień. Objęte są nimi dzieci, których rodzice lub prawni opiekunowie wyrazili na nie pisemną zgodę. W trakcie takiego badania, przeprowadzanego w gabinecie logopedycznym, sprawdzane są czynniki mające wpływ na rozwój mowy, m.in.: pozycja spoczynkowa języka, sposób połykania, zgryz, następuje ocena wędzidełek, możliwości motorycznych narządów mownych i oczywiście możliwość wypowiadania głosek. Zapis całego badania ujęty jest w karcie mowy dziecka. W zdecydowanej większości dzieci chętnie uczestniczą w tych czynnościach, gdyż wszystkie prowadzone są w formie zabawy i przyjemnej atmosferze. Niekiedy pewne obawy przed przesiewowym badaniem logopedycznym pojawiają się w najmłodszej grupie maluchów. Niektóre dzieci potrzebują więcej czasu na zaklimatyzowanie się w przedszkolu, w nowej dla siebie sytuacji. W ich przypadku kolejne próby podejmujemy w czasie gdy dziecko czuje się swobodnie. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby w przesiewowym badaniu logopedycznym uczestniczył rodzic.

  • Konsultacje logopedyczne

Pod koniec września na tablicy ogłoszeń zamieszczana jest informacja o zakończeniu przesiewowych badań logopedycznych, a także zaproszenie rodziców na konsultacje logopedyczne. Zachęcamy, aby każdy rodzic pozyskał informacje o stanie mowy swojego dziecka. W trakcie konsultacji rodzic zapoznaje się z kartą mowy dziecka, ewentualnymi nieprawidłowymi czynnikami mającymi wpływ na rozwój mowy. Pewne nieprawidłowości w rozwoju głosek nie powinny wzbudzać obaw. Dla przykładu, dziecko czteroletnie może nie wymawiać głoski „r”. Jeżeli zamiast tej głoski używa głoski „l”, artykułowanej z czubkiem języka uniesionym do wałka dziąsłowego za górnymi zębami, traktujemy tę realizację jako wadę wymowy rozwojową. Są jednak nieprawidłowości, które w każdym wieku powinny zostać poddane terapii, np. międzyzębowość.

 

  • Kwalifikacja dzieci na zajęcia

 

Pierwszeństwo do udziału w zajęciach logopedycznych mają dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub opinię o potrzebie objęcia dziecka pomocą psychologiczno – pedagogiczną w przedszkolu.

Po przeprowadzeniu przesiewowych badań logopedycznych do wskazanej powyżej grupy dzieci zostają włączone dzieci z największymi trudnościami w zakresie rozwoju mowy. Niestety, ze względu na przyznaną ilość godzin przeznaczoną na zajęcia logopedyczne, nie możemy zajęciami objąć wszystkich dzieci z wadami wymowy. Nie jesteśmy jedyną placówką oświatową borykającą się z tym problemem. Na szczęście są inne miejsca, z których usług możemy dodatkowo skorzystać: poradnie psychologiczno – pedagogiczne, placówki świadczące usługi w ramach NFZ.

Po zakwalifikowaniu dziecka na terapię logopedyczną w przedszkolu rodzicom zostaje przekazany harmonogram zajęć. Rodzice wyrażają również zgodę na udział dziecka w zajęciach logopedycznych.

 

 

  • Program terapii logopedycznej

Dla każdego dziecka zakwalifikowanego na terapię logopedyczną zostaje ułożony program terapii logopedycznej, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb każdego dziecka. Zostają w nim określone trudności, z którymi boryka się dziecko i zakres działań, jaki zostanie podjęty w trakcie całorocznych zajęć. Z programem rodzice zapoznają się w trakcie konsultacji logopedycznych i akceptują go swoim podpisem.

 

  • Czas trwania zajęć i liczebność grup

Każde dziecko zakwalifikowane na zajęcia logopedyczne w ramach pomocy psychologiczno – pedagogicznej ma zajęcia trwające 30 minut w tygodniu. W przypadku dzieci młodszych czas ten dzielimy na dwa spotkania po 15 minut. Czas trwania zajęć reguluje prawo oświatowe, podobnie jak i liczebność grupy. W przypadku zajęć logopedycznych ilość dzieci w grupie nie może przekraczać 4 osób. Staramy się, kwalifikując dzieci w grupy, aby były dobrane pod względem podobieństwa wad wymowy. Niestety nie zawsze jest to możliwe.

 

  • Logopedyczne zajęcia grupowe

Problemy logopedyczne wśród przedszkolaków są powszechne. W wielu przypadkach są to wady logopedyczne rozwojowe. Nie oznacza to, że w takich przypadkach nie musimy ich monitorować. Formą profilaktyki logopedycznej są grupowe zajęcia logopedyczne, którymi objęte są wszystkie dzieci z grupy. Grupowe zajęcia logopedyczne odbywają się zgodnie z harmonogramem.

 

  • Konsultacje w trakcie roku szkolnego

 

Wiemy, że nie każdy rodzic może sobie zorganizować odpowiednią ilość czasu, żeby uczestniczyć w pierwszych konsultacjach na przełomie września i października. Wielu rodziców pracuje zawodowo i nie ma takiej możliwości. Dlatego na konsultacje można zgłaszać się przez cały rok szkolny w godzinach pracy logopedy i uzyskać informacje o stanie mowy swojego dziecka. W indywidualnych przypadkach dostosujemy godzinę konsultacji do potrzeb rodzica. Rodziców, których dzieci zostały zakwalifikowane na terapię, prosimy o stały kontakt z logopedą przez cały rok szkolny. Jest on możliwy także telefonicznie.

Od ubiegłego roku dodatkowo, z każdym nauczycielem w placówce, w tym z logopedą, możliwy jest kontakt w trakcie jego „godzin dostępności”. Harmonogram znajduje się na stronie internetowej przedszkola oraz na tablicy ogłoszeń.

 

 

  • Konsultacje dla dzieci, które nie są wychowankami przedszkola

Od wielu lat w naszym przedszkolu w marcu organizujemy obchody Europejskiego Dnia Logopedy. W ramach obchodów tego dnia przygotowujemy prelekcję poruszającą problematykę profilaktyki logopedycznej. Włączamy się także w obchody Dnia Bezpłatnych Diagnoz. W ramach tego dnia można skorzystać z nieodpłatnych konsultacji logopedycznych. Do udziały szczególnie zapraszamy rodziców z dziećmi, które nie są wychowankami przedszkola, i które nie ukończyły jeszcze 3 roku życia. W konsultacjach mogą brać udział dzieci szkolne i wszystkie osoby, które niepokoi rozwój mowy ich podopiecznych.

W kwietniu włączamy się w obchody Światowego Dnia Autyzmu. W wyznaczonym dniu również prowadzimy konsultacje logopedyczne. Staramy się, aby na konsultacjach był obecny dodatkowo inny specjalista zajmujący się problematyką autyzmu. Konsultacje przeznaczone są dla wszystkich, którzy zaniepokojeni są rozwojem zachowania i mowy swojego dziecka.

 

  • Analiza skuteczności udzielanej dziecku pomocy psychologiczno – pedagogicznej

Podsumowanie całego roku działań logopedycznych możemy znaleźć w dokumencie Analiza skuteczności udzielanej dziecku pomocy psychologiczno – pedagogicznej. Zostają tam ujęte działania, które przyczyniły się do odniesienia sukcesu przez dziecko, a także działania, które wpłynęły na brak postępu. Dokument jest do wglądu rodziców. Po zapoznaniu się z jego treścią, rodzic akceptuje go swoim podpisem.

 

Agnieszka Kuchnio - neurologopeda

 

 

 

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny